Mūsų drabužių kaina - tekstilės atliekų kalnai sąvartynuose

Laura Šiugždinienė
April 24, 2017

Skatindami tvarų gamybos ir vartojimo modelį galime sumažinti aplinkos taršą, pagerinti darbo sąlygas gamybos tiekimo grandinėje ir užtikrinti kuo aiškesnę informaciją vartotojams.

Tekstilės pramonė yra labai svarbi Europos Sąjungos ekonomikos dalis, tačiau ji susiduria kasdien su vis didesniais taršos iššūkiais, gamybos sąnaudomis ir socialinėmis problemomis. Kiekvieną dieną pasaulis vis labiau užsikemša tekstilės atliekomis. Į mišrius konteinerius neatsakingai metama tekstilė užkerta bet kokius kelius perdribimui ar pakartotiniam panaudojimui. Keičiantis mados tendencijoms ir augant greitąjai madai tekstilės perdirbimas tampa sunkiai įkandamu uždavinius, nes dauguma mūsų drabužių yra gaminami iš sintetinių medžiagų ar kitų, sunkiai perdirbamų audinio mišinių, kurių atskyrimas tampa neįmanomas.

Plastiko dalelės:

  • Europos Sąjungoje kasmet į aplinką patenka didžiulė plastiko dalelių dalis iš sintetinių tekstilės pluoštų.
  • Šios dalelės turi neigiamą poveikį vandens ekosistemoms ir žmogaus sveikatai.

Didėjantis tekstilės atliekų kiekis:

  • Tekstilės pramonė taip pat sukuria didžiulį atliekų kiekį, įskaitant nepanaudotus arba nebetinkamus drabužius.
  • Didėjantis atliekų kiekis kelia iššūkį dėl tvarkymo ir perdirbimo įmonėms, nes daugumos tekstilės gaminių sudėtis yra sunkiai atsekama, tai trukdo perdirbimui arba net padaro jį neįmanomu.

Socialinės problemos tekstilės gamybos grandinėje:

  • Daugybė tekstilės gaminių Europoje yra gaminami užsienyje, dažnai trečiojo pasaulio, besivystančiose šalyse.
  • Darbo sąlygos ir darbuotojų teisės yra nepakankamai užtikrinamos, o tai sukelia masę socialinių problemų ir žmogaus teisių pažeidimų.

Neapibrėžta teklstilės gaminių ženklinimo sistema:

  • Vartotojams dažnai trūksta aiškios informacijos apie gaminių kilmę, medžiagų sudėtį ir gamybos sąlygas.
  • Tokia neapibrėžtumas gali leisti neetiškiems gamintojams veikti ir suteikti klaidingą vaizdą apie produkto tvarumą.

Ką galime padaryti?

Būtina skatinti tekstilės pramonę pereiti prie tvarios gamybos ir perdirbimo procesų, kad kuo labiau būtų sumažintas tekstilės atliekų kiekis.

Būtina ieškoti naujų būdų, kaip sumažinti tekstilės gamybos ir naudojimo sukeliamą plastiko taršą.

Europos Sąjunga turi siekti įtvirtinti tvarų tiekimo grandinės valdymą, kuris užtikrintų sąžiningas darbo sąlygas ir žmogaus teises visame gamybos procese.

Europos Sąjunga turėtų skatinti ir patvirtinti aiškesnį tekstilės gaminių ženklinimą.

Turime teikti vartotojams kuo daugiau informacijos apie tekstilės gaminius, skatinti vartoti tvariau, aiškiai ir skaidriai rodyti pasekmės, su kuriomis susidursime, jei to nepadarysime.

Tekstilės pramonės taršos problemos Europos Sąjungoje yra itin sudėtinga sritis, todėl reikalauja integruotų ir tvaraus vystymosi sprendimų. Skatindami tvarų gamybos ir vartojimo modelį galime sumažinti aplinkos taršą, pagerinti darbo sąlygas gamybos tiekimo grandinėje ir užtikrinti kuo aiškesnę informaciją vartotojams.

Europos Sąjungos institucijos turėtų dirbti kartu su gamintojais - importuotojais, vartotojais ir kitomis suinteresuotomis šalimis siekdama sukurti sveiką ir tvarią tekstilės pramonę ateityje.